Reklama
Reklama
Reklama

Vieš prečo si musíš na letisku vybrať z tašky notebook a všetky elektronické zariadenia? Dôvod je veľmi jednoduchý

Kontroly na letiskách neboli vždy také prísne a dôkladné, ako ich poznáme teraz a do lietadla ste mohli prejsť s príručnou batožinou plnou v podstate čohokoľvek. Zmena na aktuálny režim nastala až po teroristických útokoch na USA 11. septembra 2001.

Reklama

Tieto zmeny sa zaviedli prakticky zo dňa na deň. Kontroly na letiskách začali od cestujúcich vyžadovať, aby sa vyzuli, dali dole opasky, vybrali z tašiek tekutiny, prípadne iné veci, ktoré by sa dali použiť na výrobu bomby a tiež notebooky, telefóny a iné elektronické zariadenia.

Skenovací prístroj, cez ktorý pri kontrole na letisku prechádza batožina je röntgenové zariadenie a elektronické zariadenia dokážu ovplyvniť jeho funkčnosť, respektíve výsledok kontroly. Batérie notebookov a ďalšie časti elektronických zariadení sú totiž príliš husté a röntgenové lúče nimi nedokážu prejsť. Nejde teda o to, že by samotný notebook predstavoval riziko nebezpečenstva, ale dali by sa zaň schovať ďalšie predmety, ktoré by už skener nedokázal zachytiť. To isté platí aj pre káble, prípadne telefón vo vreckách.

Reklama

Aj keď sa zdá byť vyberanie týchto zariadení z tašky, ktoré sme pri balení ledva zapli otravné a zdĺhavé, v skutočnosti šetrí čas kontroly. Ak by sme elektroniku pri kontrole neoddelili, tak by nás totiž mohla čakať podrobnejšia kontrola.

Reklama

Vývoj technológií stále napreduje a niektoré letiská používajú už modernejšie typy skenerov, ktoré si zvládnu poradiť aj s prekážkami, aké predstavujú elektronické zariadenia. Preto ak nie sme na vybratie týchto zariadení vyzvaní pracovníkmi na letisku, prípadne informačnými tabuľami s pokynmi správneho postupovania, tak letisko už pravdepodobne disponuje modernejšími skenermi a kontrolou prejdeme aj s notebookm v taške.

Reklama

Máme na teba prosbu

Páčil sa ti tento príspevok? Ak áno, podel sa s nami o svoj názor v komentári na Facebooku, alebo nám napíš, aký ďalší príspevok, alebo úloha by ťa potešila. Takáto jednoduchá reakcia ťa nič nestojí, nás veľmi poteší a zároveň nás inšpiruje k ďalšej tvorbe. Vopred ti ďakujeme za tvoj čas a ochotu.