Reklama
Reklama

Scéna seriálu Černobyľ, v ktorej sa helikoptéra snaží minimalizovať pozostatky, bola odrazom skutočnej udalosti

Režisér natočil o Černobyľskej katastrofe najnebezpečnejší dokument v histórii. O rok na to zomrel

V roku 1986 ukrajinský režisér Vladimir Shevchenko získal prístup k pozostatkom zničenej elektrárne v Černobyle a vďaka natočeným záberom vytvoril Dokument o katastrofe v Černobyle: Kronika náročných týždňov. Samotný film bol od tej doby označovaný za „najnebezpečnejší film“. Kamera, ktorá sa používala pri natáčaní, musela byť obalená olovom a uložená v špeciálnom zariadení blízko Kyjeva.

Reklama
Reklama
Zdroj: Animator

Pri pohľade na zábery si sám režisér všimol záblesky a škvrny, o ktorých si v tom čase myslel, že ide o chybu v kamere. Až neskôr sa dozvedel, že šlo o znehodnotenie záberov kvôli silnému žiareniu „Žiarenie je smrteľným neviditeľným nepriateľom. Nemá žiadny zápach ani farbu. Ale zabíja.” Režisér bol počas dní natáčania vystavený tak silnej radiácii, že o rok na to aj zomrel. 

Po 33 rokoch sa rozhodla televízna stanica HBO natočiť seriál, ktorý Černobyľskú katastrofu približuje a popisuje. Napriek tomu, že seriál nie je založený len na skutočných udalostiach, tak prináša uveriteľný a smutný obraz katastrofy.

Jedna z najstrašnejších scén sériálu je však takmer zrkadlovým obrazom záberov, ktoré natočil Shevchenko. Jeden z vrtuľníkov sa dostal so svojimi vrtuľami príliš blízko k žeriavu a klesá na zem.